11 Haziran 2009 Perşembe

Cenk Karaferya


Yukarda ismini okuduğunuz beyfendi "*Countertenor".Bizim ülkemizde o kadar tanıdığını sanmıyorum.Klasik müzikle ilgilenenler hariç tabii.Kendisinin bir gazete röportajını okumuştum.Daha sonradan araştırdım ve muhteşem bir sesle karşılaştım. Bilmem hatırlarmısınız "Ugo Farell" diye bir beyfendi de daha önce gelip bursa da mini bir konser vermişti. Cenkle aynı ses rengine sahipler.Ama cenk özel çünkü bir "Türk".
Genelde bizim ülkemizde opera ve bale gibi etkinkiler pek talep görmez.Ama okuldaki hocalarımızın böyle bir sesi bulup onu yönlendirmeleri pek muhteşem.Tebrik ederim.
Bu ses renginin dünyada ki en büyük ustası olarak bilenen kişi ise "Farinelli".Hatta bir filmide vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Neyse çok yazdık.Aşağıda ki linkten merak edenler için Cenk'in küçük bir röportajı ve ses rengi.
* En az rastlanan insan sesi tipi diyebiliriz.Counter tenor genellikle tenor ve bariton sanatçılarda rastlanan bir erkek sesi tipidir yaygın olmayan bu tipte sanatçı yüksek oktavlara çıktığında kadın sesi olan Soprano,mezo soprano ve alto sopranoya geçebilir.(Ortaçağ’da, sesi çok güzel çocuklar, ergenlik çağında bu güzel çocuksu, kadınsı sesi kaybetmemeleri için hayaları burularak hadım edilirmiş. Böylece hayatın en güzel keyiflerinden birini kaybederlerken, çok güzel bir sesi muhafaza ederlermiş.)
Link buradan izleye bilirsiniz.Cenk Karaferya resmi sitesi.Burda.

1 yorum:

Gökyüzü dedi ki...

Canım böyle harika bir sesi ve böyle başarılı bir kimliği bize tanıttığın bende sana teşekkür ederim...

Sanah sabah çok iyi geldi diyebilirim..

Jazz ve klasik seven biri olarak her zaman böyle yeni sesleri keşfetmeyi çok sevmişimdir...